Druhy piva

Beer Styles

ALE

Pale Ale FrameSvrchně kvašené pivo, které má výrazný ovocný akcent. Pro tento druh piv je typické přidání celé škály různých kvasnic. Barva i síla piva jsou různé a existuje mnoho podskupin Ale. Například Bitter Ale, Indian Pale Ale, Cream Ale, Old Ale, Light Ale, Brown Ale a další. O některých ales zde budeme povídat detailněji. Je nutno zmínit, že toto pivo je velmi populární v Británii, Belgii ale velké oblibě se těší zejména v anglo-saském světě. V posledních letech je tento druh piva v českých zemích velmi populární, i když prim typického ležáku určitě neohrozí.

ALT (ALTBIER)

Frame AltbierZ němčiny staré, též Altbier. Toto rovněž svrchně kvašené pivo je chuťově čisté do měděna zbarvené pivo typu Ale a jeho původ je spojen s městem Düsseldorf. Ideální teplota nápoje je kolem 10°. Zajímavostí je podávání piva ve sklenicích, které se používají na podávání whisky se sodou.

AMERICAN (STRONG) PALE ALE

FrameamericanalePoměrně nový druh piva, který se v USA začal vyrábět v roce 1981 (první pivovar, který jej uvařil byl Sierra Nevada Brewing Co.). Jedná se o pivo, které má alespoň 5% alkoholu. Silnější verze (v názvu se může objevit Strong) potom alespoň 7% alkoholu. Od anglické verze se liší pouze použitím amerického chmelu. Chuť má podobnou jako Amber Ale, ale je světlejší.

BERLINER WIESSE (BERLÍNSKÉ BÍLÉ PIVO)

Frame BerlineNakyslý, osvěžující, lehký druh pšeničného piva vyráběný v Berlíně s nízkým obsahem alkoholu. Podává se ve skleničce na šampaňské a může být i s kapkou maliny. Podává se v teplotě 7-10° C.

BIERE DE GARDE

BieredegardeframeTyp piva, která se vyrábí na severozápadě Francie (zejména Bretaň). Jedná se o odnož druhu piva Ale. Je to středně silné až silné pivo opět s výraznou chutí po ovoci. Podává se vychlazené na 10-13° C.

BÍLÉ (PŠENIČNÉ) PIVO

WeizenNěmecký termín označující pšeničná piva, která se vyznačují velice specifickými příchutěmi (od pomerančové po medovou). Tyto piva pocházejí z provincie Brabantsko na dnešním území Belgie. Jedná se o desertní piva. Typickým představitelem tohoto piva je pivo Hoegaarden, které se vaří až s 45% podílem pšenice. Zajímavostí je, že někteří sládci používají pro kvašení fíky. Velmi rozšířená produkce a konzumace pšeničného piva je též v Německu a Rakousku. Známé též jako Weissebier, Weizenbier nebo krátce Weisse.

BITTER 

FramebitterBritský suchý ale. Pivo, které se těší obrovské oblibě v britských "pubech" a samozřejmě na území celé Velké Británie. Podáváno vychlazené na 10-13° C ve dvou velikostech sklenic. Pinta (0,568L) nebo půlpinta (0,237L). 

BOCK

BockSilný nasládlý ležák podávaný jako pivo na zahřátí, takže pivo velmi populární v zimě, nebo na počátku jara a na podzim. Barvu mívá různou. V našich zemích jej známe většinou v tmavém zabarvení. Typický točený bock by vám měli podat v kameninovém půllitru a při teplotě 9° C. Obsah alkoholu nebývá menší než 6.7%, takže se jedná o doopravdy silné pivo. Mezi nejsilnější bocky patří pivo E.K.U. Kulminator, který dosahuje alkoholu 13.5%. Jedná se o spodně kvašené pivo. Existují ještě další druhy bocků, o dvou z nich se budeme dále zmiňovat.

BROWN ALE (TMAVOZLATÝ ALE)

Frame BrownaleV Británíí existují dva druhy tohoto piva s odlišným stupněm sladkosti. Rovněž existuje sladkokyselý druh, ale ten se vaří v městě Oudenaarde v Belgii. Tyto piva se podávají vychlazená na cca 13° C. Jedná se o desertní pivo a říká se mu malvaz pivního světa. V našich zemích není toto pivo vůbec rozšířené, ale je možné, že některé z menších pivovarů občas várku uvaří. Jedná se však o okrajový druh piva v těchto končinách.

CIDER

FrameciderNejedná se o pivo v pravém slova smyslu, ale rozhodli jsme se tento druh kvašeného nápoje zařadit mezi druhy piva vzhledem k jeho rostoucí popularitě i v našich zemích. Cider se vyrábí řízeným zkvašením jablečného moštu, nebo přímo jablek (pouze v sezóně). Tento nápoj je velmi rozšířen zejména ve Velké Británii, Irsku, Francii a Španělsku. 

CREAM ALE

FramecreamVelice jemný a nasládlý druh ale. Pochází z USA. Podává se velmi vychlazené, a to 7-10° C. Velmi známým zastupitelem této kategorie piv je například irské Kilkenny, které je vyráběno ve skupině Diageo . Skupině, která vaří i známý Guinness (stout).

DOPPELBOCK

FramedoppelTzv dvojitý bock je velmi silný ležák vařený zejména v Bavorsku. Stejně jako bock, se doppelbock podává v chladnějších měsících na zahřátí a při stejné teplotě jako bock, tedy 9-10° C.

FARO

FramefaroSladká verze belgického Lambicu (více viz Lambic). Podává se k obědu, nebo odpoledne. Chlazený na sklepní teplotu. Dříve se jednalo o velmi lehké pivo, ale nyní existují typy, které jsou i silnější. Typické pro toto pivo je použití hnědého cukru či karamelu. Rozšířeno zejména v Belgii a Lucembursku.

GOSE

FramegoseGose vzniklo počátkem 18.století ve městě Golsar v Německém Lipsku. Jedná se o svrchně kvašené nefiltrované pšeničné pivo, které obsahuje minimálně 50% pšeničného sladu. Má slámově žlutou barvu a velmi unikátní a osvěžující nakyslou chuť, kterou získává díky mléčnému kvašení, s kořennými tóny mletého koriandru, ostrostí po špetce soli a velmi slabou chmelovou hořkostí. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 4 a 5 procenty.

KÖLSCH

FramekolschJedná se o suché, jemné pivo s ovocným dojezdem, které má zlatavou barvu. Toto pivo se vaří v okolí Kolína nad Rýnem. Někteří pivaři ho považují spíše za pivní aperitiv než pivo. Podává se chlazené na 8-9° C. Jedná se o svrchně kvašené pivo. Občas je řazeno do kategorie Ale.

KOUŘOVÉ PIVO

FrameschenkZ německého Rauchbier jelikož se jedná o pivo, které se vaří v Bamberku a jeho okolí, ale také ve Francii. Jedná se o pivo, které je charakteristické sušením sladu nad kouřem ze dřeva a rašeliny. Díky tomu má toto pivo uzenou chuť. V našich končinách se nejedná o rozšířený druh piva. Mezi nejznámější pivovary, které toto pivo vyrábí patří pivovar Schlenkerla, který se nachází právě v Bamberku. Jedná se o pivo, které může být jak svrchně tak spodně kvašené.

LEŽÁK (LAGER)

FramelagerLežák je spodně kvašené pivo stabilizované při nízkých teplotách. Toto pivo po procesu kvašení měsíc a déle leží (proto také ležák). Jedná se o slabší až středně silné pivo (do 17-18°). Ležák je nejvíce konzumované pivo na světě. Zejména v Českých zemích se těší obrovské oblibě. Ležáky se rozdělují do kategorii podle typu a podle barvy. Existuje např. plzeňský typ ležáku, nebo německý (Bock, Doppelbock, Marzen atd.), ale také např. Vídeňský. Barevně známe ležáky světlé, řezané, polotmavé i tmavé. 

LAMBIC (LAMBIK)

FramelambicJedná se o spontánně kvašené pivo pocházející z dnešního území Belgie. Chuťově toto pivo prý připomíná víno Chardonnay, nebo Vermut. Pivo se vaří hlavně od podzimu do jara, protože přes léto jsou použité  kvasnice příliš nevyzpytatelné a výsledná chuť piva by mohla být nevalné kvality a chuti. Existuje mnoho druhů lambiků. Namátkou zmíníme např. Gueze (řezaný lambic), Kriek (třešňový lambic), Frambozen (malinový lambic), nebo již zde zmiňované Faro. Pivo se podává chlazené na sklepní teplotu. 

MAIBOCK

FramemaibockBock, který se vaří v květnu za účelem oslav počátku jara. Jedná se o velmi kvalitní pivo jelikož je vařeno jednou ročně, a to v Mnichově. První várku Maibocku naráží přímo ministerský předseda Bavorska. Tato oslava se koná 1. května a pivo má osmnáctistupňovou stupňovitost. Barva piva je silně jantarově červená. V ČR Maibock v minulosti uvařili např. v pivovaru Primátor.

MÄRZEN (BŘEZŇÁK)

FramemarzenStředně silné pivo patřící do kategorie ležáků. Hojně se vaří pro každoroční Oktoberfest konaný každoročně na podzim v Mnichově. Nicméně nejedná se o sezónní pivo, ale vyrábí se celoročně, a to zejména v Německu, Rakousku a samozřejmě i v ČR.  Podává se chlazený na teplotu 9° C.

MILD ALE

FramemildVelmi tradiční pivo v Británii, které je málo chmelené, obvykle slabší a tmavé barvy (i když existují i světlé varianty). Kořeny tohoto piva sahají minimálně do 17.století. Mild Ale je podobný pivu Bitter, ale jak již bylo řečeno jedná se o slabší pivo. Obvykle mezi 3-3,6% alkoholu. Kolem 60. let minulého století toto pivo téměř vymizelo z pultů anglických "pubů", ale díky minipivovarům v Británii opět zažívá boom a je velmi oblíbené.

MNICHOVSKÝ LEŽÁK

FramehackerJak již z názvů vyplývá jedná se o pivo, které se vaří v Mnichově, resp. originální receptura pochází odtud. Vaří se jak světlé (Helles), tak tmavé (Dunkel) a je označováno jednoduše jako Münchener.  Mezi nejznámější výrobce těchto piv patří pivovary jako např. Augustiner, Löwenbrau nebo Häcker-Pschorr a pokud člověk zavítá do Mnichova, tak by byl hřích neochutnat některé z těchto piv.

PALE ALE

FrameindiaChuťově velmi výrazné pivo, které pochází z Anglie. Dnes se vyrábí mnoho variant Pale Ale. Mezi nejznámější patří určitě India Pale Ale, Amber Ale nebo American Pale Ale. Výraz Pale Ale (bledý ale) se poprvé začal používat kolem roku 1703, a to díky tomu, že pivovarníci sušili slad na uhlí a díky tomu získalo pivo světlejší (vybledlejší) barvu než je pro Ale typické. Na uhlí se slad sušil už o více než půl století dříve, ale v souvislosti výše uvedeným se použil právě výraz Pale Ale, který se uchoval dodnes. Jak již bylo řečeno, Pale Ale má dnes mnoho variací a proto je velmi chuťově rozmanité. Podává se při teplotě 13° C.

PLZEŇSKÝ LEŽÁK (PILS)

FrameplzenNejen typově, ale historicky první druh piva plzeňského typu byl uvařen 5. října 1842 sládkem Josefem Grollem ve městě Plzni, a to v plzeňském měšťanském pivovaru. Josef Groll byl pozván do Plzně, aby uvařil pivo bavorského stylu, ale shodou okolností se mu podařilo díky vodě, žateckému chmelu a nové metodě výroby, vyrobit velice unikátní pivo co se týká samozřejmě kvality, ale velice unikatní barvy a chuti. Dnes je Pilsener rozšířen po celém světě a mnoho pivovarů se snaží přiblížit chuti právě Plzeňského Prazdroje. 

PORTER 

FrameporterTmavé, velmi silné pivo. Jeho původ je svázán s Londýnem, kde se počátkem 18.století objevilo tmavé, často až úplně černé pivo, které bylo typické pro praženou chuť na patře. Ve 20.století se toto pivo téměř vytratilo z hospod a vařilo se zejména v Irsku, a to díky pivovaru Guinness, který kombinoval Guinness Stout s dalším pivem, které se vařilo jenom kvůli výrobě Porteru. Další zajímavostí je, že portery se vyrábí jak svrchním kvašením, tak spodním kvašením. Porter se podává při teplotě 13 ° C.

RADLER

FrameradlerRadler je pivo většinou s nízkým obsahem alkoholu (2,5%) smíchaného s limonádou, nebo šťávou. Jedná se o mladý nápoj, který pochází z Bavorska a první zmínky o něm jsou z období přelomu 19. a 20. století. Velkou oblibu má Radler v Německu, Rakousku a Švýcarsku. V našich zemích jej pivovary začaly rovněž vyrábět a zejména v posledních 3-4 letech se setkává s úspěchem. 

SAISON

FramesaisonSilné, nakyslé pivo, které pochází z Belgie. Jedná se o pivo, které se podává zejména v létě a velmi vychlazené. Svrchně kvašené pivo. Občas je řazeno do kategorie ale. 

SCOTCH ALE

FramescotchJedná se o ale vyráběný ve Skotsku jak již z názvu vyplývá, a to zejména v Edinburghu odkud tento druh ale pochází. Scotch ale jsou velmi silná piva tmavé barvy, která mají trpce sladkou příchuť. Velkou popularitu si tato piva kromě Skotska získala i v USA, kam je skotské pivovary vyváží, ale také se přímo vyrábí v některých amerických pivovarech (např. bostonský Samuel Adams). Ve Skotsku jsou známe Scotch ale např. z pivovaru McEvan's.  

PARNÍ PIVO (STEAM BEER)

FramesteamVyrábí se na západním pobřeží USA od pol. 19. století. Jeho moderní varianta je registrována v USA pivovarem Anchor ze San Franciska (od roku 1981). Jedná se o kombinaci piva ale a ležáku. Pivo se podává velmi chlazené, a to na teplotu až 7° C. Jeden z možných důvodů proč se mu říká parní pivo je ten, že pivovar v Kalifornii neměl možnost a prostředky schladit pivo tradiční metodou, tak jej vylil do velkých kádí na střeše pivovaru, kde je zchladil mořský vítr z Pacifiku. Další, méně prozaický, je odvozen od německého Dampfbier, které si němečtí emigranti do USA přeložili. Tedy Steam beer (parní pivo).

STOUT

FramestoutJedná se o téměř černé, hutné pivo, které se vyrábí svrchní metodou kvašení. Je několik druhů stoutů. Mezi nejznámější patří anglický stout (sladší, podává se nechlazený), imperiální stout (velmi silný, chutná po rozinkách) a asi nejznámější irský stout (např. Guinness), který  je známý svou suchou chutí a sice se může podávat nechlazený, ale my ho známe zejména chlazený. Přestože pivo stout je v Irsku velmi populární, přežili pouze tři pivovary. Guinness, který byl svého času největším pivovarem na světě (přelom 19. a 20. století) se nachází v Dublinu. Další dva pivovary Murphy's a Beamish jsou v Corku.

TRAPISTICKÉ PIVO (TRAPISTA)

FrametripelJedná se o pivo vařené v pivovarech patřících trapistickým klášterům, a to metodou svrchního kvašení. U nás kategorizované jako klášterní. Nejstarší trapistický pivovar je zmíněn v roce 1685. Dnes se trapistická piva vaří v deseti klášterech, a to zejména v Belgii a Holandsku. Trapista piva mají několik druhů, z nichž nejrozšířenější jsou Dubbel (silné, tmavší pivo s 6-8% alkoholu) a Tripel (tmavě zlatavé a ještě silnější pivo s 8-10% alkoholu). 

VÍDEŇSKÝ LEŽÁK

FrameviennalagerTento druh piva má na svědomí Anton Dreher, známý vídeňský sládek, který vídeňský ležák uvařil poprvé ve Vídni roku 1841. Vídeňský ležák je měděně zabarvené pivo s lehce nasládlou chutí a výraznou chmelovou hořkostí. 




VLÁMSKÉ HNĚDÉ
(OUD BRUIN)

FrameflemishVlámské hnědé je svrchně kvašené pivo tmavě hnědé barvy a sladkokyselé chuti (rovněž se mu v angličtině říká Flemish Sour). Toto pivo zraje více než jeden rok v sudech nebo lahvích. Některé druhy mohou být smíchány s mladšími pivy. Jak již název napovídá, toto pivo se vaří ve Vlámské části Belgie. Procento alkoholu se pohybuje od 4 do 8%, takže se může jednat i o velmi silná piva.

VLÁMSKÉ ČERVENÉ

FrameflemishredStejně jako vlámské hnědé, pochází vlámské červené z Vlámské části Belgie, a to z její západní části (Vichte, Ypres, Brugge). Červený slad dává pivu jeho velmi sytě černo-červenou barvu. Pivo má ovocnou chuť (rozinky, maliny) a odborníci jej považují za pivo chuťově nejblíže vínu. Tyto piva dozrávají v dubových sudech po dobu až 18ti měsíců a některé jsou smíchány s mladším pivem, které zraje 8 měsíců (např. Duchesse de Bourgogne)



Žejdlík vám nabízí

591 pivovarů

694 uživatelů

4808 hodnocení

3159 druhů piv