Stalo se tak dne 5. října roku 1842. Jistý 29-letý sládek z Bavorska jménem Josef Groll byl pozván Martinem Stelzerem, významným plzeňským architektem, který stavěl plzeňský Měšťanský pivovar, aby zde uvařil světlé pivo bavorského typu. Shodou okolností, prý i umýslně a zejména díky měkké vodě, kvalitnímu žateckému chmelu a anglické metodě výroby se Josefovi Grollovi povedlo uvařit pivo nebývalé kvality. Zároveň vzniklo pivo velmi unikátní zlatavé barvy, pro kterou je dnes Plzeňský Prazdroj rovněž známý.
Josef Groll se narodil 21.3.1813 ve Vilshofenu v německém Bavorsku pár kilometrů od českých hranic. Pivovarnictví se učil u svého otce Josefa Grolla v rodinném pivovaru Wolferstetter. Dále se učil v Mnichově u tehdy proslulého Georga Sedlmayera a ve Vídni u uznávaného Antona Drehera. Oba učitelé to prý neměli s Grollem vůbec jednoduché jelikož se jednalo sice o vnímavého a šikovného učně, ale zároveň o člověka poměrně hrubého, umíněného, tvrdohlavého a bez sebekontroly.
Zajímavostí je, že při prvním jednání se plzeňští s Grollem nedohodli, jelikož dle nich měl Josef Groll velké finanční nároky. Nicméně blížící se termín dokončení přiměl měšťany Josefu Grollovi vyhovět.
První várka byla naražena
11. listopadu
a sklidila v hostincích "U bílé růže" a "U zlatého orla" na plzeňském náměstí veliký úspěch. Plzeňský kronikář poznamenal:
"
Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.
"
Bavorský sládek pracoval v Měšťanském pivovaru do konce dubna 1845, kdy mu vypršel tříletý kontrakt a Měšťanský pivovar se rozhodl smlouvu neprodloužit (nejspíše díky Grollově komplikované povaze). Po pouhých třech letech se tedy Josef Groll vrátil zpět do Bavor, kde se v roce 1856 oženil s Kateřinou Gartnerovou a měl s ní dvě děti. Zemřel v 74 letech u stolu v hostinci Zum Wolferstetter Keller.
Ve Vilshofenu se místní pivo, vařené na způsob plzeňského piva, prodává ve své lahvové podobě jako Josef Groll Pils.