Spotřeba piva v ČR

Pivo zůstává českým národním nápojem, ale i u nás se trh s ním mění. Češi stále častěji tíhnou ke speciálním pivům. Spotřeba piva v ČR neroste, více se vyváží a pokračuje trend pití piva doma místo v restauraci.

Pivo se z ČR vyváží do více než 50 zemí. Podle zprávy Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) za rok 2013 dosáhla česká produkce piva v roce 2013 19,3 milionu hektolitrů a vzpamatovává se z propadu v roce 2010.

Českému pivnímu trhu dominuje "velká čtyřka" pivovarnických společností, kterou tvoří Plzeňský Prazdroj (SABMiller), Pivovary Staropramen (MolsonCoors), Heineken CZ (vyrábí Krušovice či Starobrno) a státem vlastněný Budějovický Budvar. Na velkou čtyřku připadá 75-80% podíl celkové české pivní produkce. Hned za nimi je skupina Pivovary Lobkowicz, která je pátým největším hráčem na trhu a v minulém roce (2014) vstoupila na burzu cenných papírů v Praze.

Mezi další významné české pivovary patří skupina LIF (Svijany, Rohozec a Primátor) a Moravskoslezské pivovary (PMS, tvoří je Holba, Zubr a Litovel). Podle Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) se český trh s pivem skládá ze zhruba 50 velkých a středních pivovarů a z více než 250 minipivovarů (roční produkce do 10 tisíc hektolitrů), které mají dohromady více než 400 místních značek, některé s více než stoletou tradicí.

V roce 2013 zaznamenala výroba piva pro ČR 1,1% pokles. Dovoz se stabilizoval kolem 500 tisíc hektolitrů ročně (kolem 3 % domácí spotřeby). Pivovary naopak více exportují. Vývoz piva meziročně vzrostl o 9 % na 3,54 milionu hektolitrů. Český pivní trh působí nasyceně a stabilně. Průměrná produkce piva na obyvatele klesla ze 160 litrů ročně mezi lety 2000 a 2007 na zhruba 145 litrů ročně v roce 2010, a to převážně vlivem ekonomického zpomalení. I tak ale Češi zůstávají v pití piva světovými jedničkami.

Vzhledem ke stabilitě trhu může být zvyšování podílu prémiových značek pro pivovary klíčovým zdrojem růstu s podstatným potenciálem na domácím trhu. To vede výrobce k vyšším investicím do prémiových značek. Rostoucí popularitu speciálních piv může dokládat počet minipivovarů otevíraných ročně v České republice. V roce 2014 se otevřelo zhruba 50 nových minipivovarů. Celkové číslo pivovarů by tak mělo v roce 2015 překročit 350.

Csps1 

Výstav piva v ČR celkem (v milionech hektolitrů)

 Csps2

Výroba piva pro tuzemsko (v mil. hl)

Csps3

Vývoz piva vyrobeného v ČR (v mil. hl)

 Csp4

Roční spotřeba piva na obyvatele (v litrech)

Csps5

Vývoj podílu spotřeby piva podle druhů v ČR

 Csps6

Trend prodeje piva: gastronomická zařízení (on-trade) vs. maloobchody (off-trade)


Žejdlík vám nabízí

591 pivovarů

685 uživatelů

4814 hodnocení

3159 druhů piv